Здравствене препоруке
НЕПРАВИЛНА ИСХРАНА!
Неправилна исхрана може бити фактор ризика за настанак различитих обољења: коронарне болести, дијабетеса, гојазности... Неправилна исхрана је исхрана са високим уносом укупних масти и холестерола, као и високим уносом соли, шећера и простих угљених хидрата. Неправилном исхраном се уноси више енергије него што је потребно. Уколико је уз неправилну исхрану присутан и додатни фактор ризика, попут пушења или физичке неактивности, њихов ефекат се умножава и ризик од настанка вишеструких поремећаја здравља се повећава! Неправилна исхрана утиче на повишење нивоа крвног притиска. Повишен крвни притисак доприноси таложењу масних наслага у зиду крвних судова, што временом доводи до њиховог сужења и оштећења! Услед превеликог енергетског уноса храном и недовољне потрошње услед „седећег“ начина живота, долази до појаве ГОЈАЗНОСТИ! Не заборавите, гојазност је болест и фактор ризика за настанак болести срца!
PRAVILNA ISHRANA
Правилна исхрана представља исхрану са ниским садржајем масти и соли, а богату биљним влакнима, минералима и витаминима, као и сложеним угљеним хидратима Основни принцип правилне исхране је разноврсност, односно свакодневна употреба намирница из свих група Основ су житарице и производи од житарица, а предност имају производи од интегралног брашна Млеко и млечни производи су заступљени са 1-2 оброка дневно, а предност треба дати производима са нижим процентом масноће Месо и прерађевине су заступљени са 1-2 оброка дневно, а предност дати посним врстама меса и риби Избегавати пржену, а припремати барену и печену храну, као и храну на роштиљу. Користити биљне масти у припремању хране
ХИГИЈЕНА ХРАНЕ
Хигијенски неисправне су све намирнице које су загађене: - бактеријама, - паразитима, - хемијским материјама (пестициди, метали, конзерванси), - отровним материјама биљног (гљиве) или животињског (неке рибе, шкољке) порекла. Хигијенски неисправне су све намирнице ако су им измењени: састав, укус, мирис, изглед, и ако су озрачени изнад дозвољене границе. Хигијенски неисправне су и све намирнице којима је истекао рок трајања, и не смеју се користити у исхрани пре поновне контроле квалитета.
Правилан транспорт и складиштење хране
- При транспорту намирница треба водити рачуна о чистоћи и, евентуално, о препорученој температури. - Намирнице се чувају на чистом месту, покривене ради заштите од мува, инсеката и глодара. Када је то могуће, користити херметички затворене посуде, фрижидере и замрзиваче. Оставу и друга места за складиштење намирница треба заштити од инсеката,глодара и дргих животиња. - Температура у складишту не сме да пређе 15 степени Целзијуса, просторија не сме да буде влажна и треба је редовно проветравати. - Кућна дезинфекциона средства, инсектициде, конзервансе, варикину, есенцију, лекове и друга хемијска средства треба чувати далеко од хране и на месту које је недоступно деци.
Правилна припрема хране
- Пре и после руковања храном треба опрати руке. - Сирову храну треба пре употребе добро опрати. - Месо треба потпуно скувати (кувањем на 100 степени 2 сата), водећи рачуна да се хранљиви састојци сачувају. Након кувања храну треба појести што пре, јер топлота погодује размножавању инфективних агенаса. - Ако скувана храна треба да се чува дуже од 5 сати, треба је држати или на високој (преко 60 степени Ц ) или ниској (- 10 степени Ц) температури. Раније скувану храну пре употребе треба подгрејати на високој температури до појаве мехурића. - Радне површине на којима се храна припрема треба редовно дезинфиковати.
Редовна контрола исправности хране
У домаћинству треба редовно контролисати:
- рок трајања,
- изглед,
- мирис,
- укус ускладиштене хране.
Неисправне намернице треба одмах одстранити.
ХИГИЈЕНА ВОДЕ
- Данас у свету због употребе хигијенски неисправне воде годишње оболи преко 500 милиона људи, а умре око 10 милиона. - Најсигурнији начин обезбеђења хигијенски исправне воде за пиће је преко градског, односно сеоског водовода, а где то није могуће, из објеката за локално водоснабдевање (бунари, извори и цистерне) - Контролу исправности воде за пиће ради Завод за јавно здравље. У случају микробиолошке или хемијске неисправности воде за пиће неопходна је асанацијаводног објекта и спровођење мера за поправку квалитета воде. Уколико вода за пиће не потиче из водовода или њена исправност није сигурна, препоручује се: - заштита извора воде - одржавање чистоће судова - прокувавање воде
Заштита извора
Бунар или други извор воде треба покрити. Треба забранити уринирање и дефецирање у близини извора, као и близу водних токова. Животиње држати даље од извора.
Одржавање чистоће судова
Судове за захватање и чување воде треба редовно прати и одржавати у чистом стању. Воду треба захватати кутлачом или чашом са дршком, водећи рачуна да рука не додирне воду. Забрањено је пити директно из посуде у којој се вода чува. Суд се покрива чистом крпом или поклопцем.
Прокувавање воде
Уколико нисте сигурни у исправност воде, она се може прокувати.
ХИГИЈЕНА И ОДСТРАЊИВАЊЕ ОТПАДНИХ МАТЕРИЈА
Најсигурније је уклањањање отпадних вода путем канализације!
Неадекватно уклањање отпадних материја путем септичких јама или нужника може бити потенцијални извор загађења, тако да се предлажу следеће мере зачтите:
Правилна изградња нужника и септичке јаме
- Нужник и септичка јама изграђују се низводно од стамбеног објекта (15 до 20 метара) и 20 до 50 метара од објекта за снабдевање водом.
- Септичке јаме, као и нужници, могу бити водонепропусне или пропусне. - Далеко је погоднија градња водонепропусних јама (граде се од бетона и празне се по пуњењу) и нужника (двокоморна јама). - У нашим условима септичке јаме и нужници у великој мери се граде тако да пропуштају отпадне материје у околину, што угрожава безбедност и околине и становништва које на тај начин отклања отпадне материје. - Потребно је редовно пражњење септичке јаме.
Оџавање личне хигијене
По обављеној нужди, обавезно опрати руке!
НАЈВАЖНИЈА И УЈЕДНО НАЈЈЕДНОСТАВНИЈА МЕРА ЛИЧНЕ ХИГИЈЕНЕ У СПРЕЧАВАЊУ БОЛЕСТИ ЈЕ ПРАЊ Е РУКУ.
РУКЕ ТРЕБА ПРАТИ САПУНОМ И ВОДОМ ПРЕ И ПОСЛЕ:
- РУКОВАЊА ХРАНОМ
- ВРШЕЊА НУЖДЕ
- ДОДИРИВАЊА ЖИВОТИЊА